Jak się motywować do działania? – 15 motywacyjnych prawd

Jak się motywować do działania? – 15 motywacyjnych prawd

 • Post author:

To wszystko nie ma sensu, nigdy mi się nie uda.

Po co ja to robię? Czy ktoś to w ogóle docenia?

Ile razy zdarzyło Ci się wypowiedzieć te słowa lub pomyśleć w ten sposób?

No właśnie, motywacja! Coś, czego tak często brakuje, by osiągnąć sukces. Pracujesz, ćwiczysz, uczysz się, jesteś może jeden krok od celu, gdy nagle tracisz motywację i z hukiem wracasz do punktu wyjścia.

 • Jak się motywować do działania?
 • Jak się motywować do nauki, ćwiczeń, treningu?
 • Jak się motywować do zmiany na lepsze?

Motywacja jest kluczowa w drodze do sukcesu, bo porażki, potknięcia, słabsze dni zdarzają się każdemu. Niestety – przykra prawda – nie unikniesz ich, ale dzięki silnej motywacji, utrzymasz się na torach prosto do celu.

Wierz mi, wiem co to znaczy wrócić na start. Wylądować z niczym pod koniec dnia. Wtedy najchętniej i najłatwiej byłoby mi się poddać, ale nie… Mam zasadę! Wstaję, ocieram z kolan kurz, otwieram szeroko oczy i gapię się w listę motywacyjnych prawd, które są lekarstwem na moje bolączki.

15 prawd, które powtarzam sobie, aby zmotywować się do działania.

Chcesz je poznać? Oczywiście, jestem tu po to, by się z Tobą nimi podzielić.

1. Mam szczęście i ogromny przywilej, bo posiadam dostęp do nieograniczonej wiedzy i możliwości, które wręcz krzyczą do mnie, by je wykorzystać

Dokładnie tak! Masz dzisiaj nieograniczony dostęp do nauki. Czegoś nie wiesz? Ojciec Google podpowie, ciocia Wikipedia, biblioteki online, blogi, strony internetowe. Co jeszcze? Uniwersytety, szkoły, kursy, online. Mało?Podcasty i YouTube. Szukać dalej? Książki: ebooki, audiobooki.

Jeśli mnie czytasz teraz tutaj, to znaczy, że za 5 min możesz rozpocząć studia online, otwierając nową stronę przeglądarki.

Oto tylko kilka najlepszych stron do nauki online:

Nie przapadasz za życiem online? Biblioteki fizyczne, urzędy pracy, dofinansowania europejskie, wolontariat, staże, programy wymiany. Naprawdę, to jest na wyciągnięcie ręki, wystarczy się ruszyć z fotela.

I co najepsze: GRATIS! Kosztuje to tylko tyle, co Twoje chęci i czas.

2. Bądź jednym z Tych, którzy opuścili swój bezpieczny kąt i wyszli ze strefy komfortu, dzięki czemu odnieśli sukces

Jest mnóstwo przykładów biografi „od zera do milionera”. Opowiem tylko jedną z nich: JK Rowling autorka książki Harry Potter. Czy wiesz jak się zaczeła jej historia? Rowling – nauczycielka języka angielskiego, samotnie wychowujaca dziecko.

Byłam bezrobotna, samotną matką i biedną, jak to tylko możliwe, by jeszcze nie być bezdomną w Wilkiej Brytanii.

JK Rowling

Przeżyła na zasiłku, czasami sama bez obiadu, żeby móc nakarmić swoje dziecko. Pierwszy rękopis został odrzucony przez 12 wydawców. Trzynasty wydawca przyjął go na polecenie jedynej osoby, która, jak się wydaje, była – ośmioletnią córką dyrektora naczelnego.

Jak jest dzisiaj? Każdy wie! Harry Potter doczekał się tłumaczeń na kilkadziesiąt języków i Holiwoodzkich produkcji.

3. Jeszcze tylko 5 min, a za 5 min poproszę o kolejne 5 min

Ile to razy brakuje nam dosłownie centymetra do zakończenia zadania?

Czy wiecie, że filmy Avengers po napisach zawsze mają jeszcze do wyświetlenia zakończenie? W kinie większość widzów, kiedy pojawiają się napisy końcowe, opuszcza salę, zostają tylko nieliczni. Kiedy wyświetlanie napisów się kończy, pojawia się jeszcze ostatnia, ale dosyć istotna scena z filmu, mimo to niewiele osób ma okazję ją zobaczyć. Dlaczego? Nie wytrwali 5 min dłużej.

Spójrzmy na to inaczej: uczysz się nowego języka, przez tydzień idzie super, a w następnym opuszczasz jedne zajęcia, potem w miesiącu trzy, potem już idziesz tylko na trzy z ośmiu itd. A co, gdyby tak wytrzymać i dokonać postanowionego? Nowy język, nowa umiejetność. Następne wakacje bez stresu, albo nowe stanowisko w pracy? Nic nie przychodzi za darmo! Daj sobie 5 min więcej. Nie odpuszczaj tak łatwo!

4. Dowiesz się, co robić dalej, jak tylko zaczniesz działać – pomysły nie biorą sie z bezczynności

O jak mi sie nie chce! – wielka czarna chmura z pytaniem, zastyga nad głową. Co prawda biegasz już regularnie, trzy razy w tygodniu i nagle przychodzi dzień – siedzisz na kanapie, dzisiaj jednak odpuszczasz. To nie jest to. Wszystko niby prefekt, ale biegać się nie chce. Kanapa jest wygodna, Netflix na kliknięcie.

Zdradzę Ci sekret, wielokrotnie zdarzyło mi się działać, bo… zaczęłam działać. Wystarczy, że wstaniesz z kanapy. Ruszysz się. Zrób 10 przysiadów i nagle zachce Ci się nawet biegać. Wystarczy zacząć coś robić, cokolwiek, nawet prozaicznego, jak zmywanie naczyń i znikąd przyjdą do głowy rozwiązania problemów.

>> 40 pomysłów na szczęście <<

U mnie pomysły na wpisy na blogu, czy nagrania podcastu zjawiają się nie wtedy, kiedy siadam do pisania, ale wtedy, kiedy jestem daleko od komputera, robię coś zupełnie innego, jestem fizycznie zajęta.

jak się motywować, by byc z siebie dumny? kobieta uśmiechnięta i spełniona

5. Zrób TO a będziesz tryskać z siebie dumą

Jest wiele takich rzeczy, z których dzisiaj jestem dumna, a których robienie na początku napawało mnie strachem, czy wręcz niechęcią.

Pamiętam, jak dostałam sie na studia do Łodzi. Oj, jak bardzo nie chciałam się przeprowadzać z mojego ukochanego, rozmieszkanego Krakowa. Nowi ludzie, daleko od domu, stres, strach, niepewność. Dzisiaj dziękuję sobie, że nie zrezygnowałam i odważyłam się zacząć mój drugi kierunek właśnie tam. Dzieki temu poznałam wiele wspaniałych ludzi i nowe miejsca. Nie byłabym tu, gdzie jestem, gdybym została w Krakowie. A tak przedłużyłem sobie nietuzinkowe życie studenta.

Inny przykład: nagrywanie podcastu! Dla mnie na początku? Czarna magia. Trzeba mikrofon, program, jak to ogarnąc? I jeszcze głos: poćwiczyć, nie mowić yyy, mmmmm nie zacinać się…. dziś już za mną 13 nagrań. Powiecie, że mało, ale ja jestem z siebie dumna, bo z każdym dniem idzie sprawniej.

>> Zapraszam do audycji Polly Yoga Podcast <<

6. Godzina dziennie to niewiele, ale w ciągu roku 365 godzin to sporo czasu na szlifowanie umiejętności, aż trudno się czegoś nie nauczyć

Napiszę krótko, ale wyraźnie. Kiedy zaczynałam praktykę jogi, spędzałam z nią 15-20 min dzienne, niby mało, ale systematycznie. Dzisiaj jestem nauczycielem. W życiu nie przypuszczałam, że te krótkie spotkania z jogą, zamienią się w pasję, dodadzą mi tyle energii i sprawią, że będę czuła się psychicznie i fizycznie lepiej.

>> Dlaczego Joga jest dla Ciebie? <<

7. Nie czekaj, aż będzie łatwo. Nic, co ważne i wartościowe, nie powinno być łatwe.

O tak! Pamiętam moje pierwsze dni w pracy w lotnictwie, jako stewardessa. Miesiąc szkolenia, materiał tylko po angielsku w dodatku taka ilość, że aż trudno sobie wyobrazić. Słownictwo z kosmosu – specjalistyczne. Przecież ja nigdy nie bylam stewardessą? Nawet nie wiedziałam, czy to polubię? Ogromy stres i odpowiedzialność, rygor, zasady, procedury. Z czasem udało mi sią zostać szefową pokładu i trenerem młodszych członków załogi pokładowej. Nie bylo łatwo na początku, ale to niesamowity czas w mojej karierze zawodowej, który jest najpiękniejszym do tej pory! Zdobyłam ogrom cennego doświadczenia. Przygodo trwaj!

8. Chcesz, aby Twoje dzieci studiowały, uczyły się i osiągneły sukces, dlaczego odmawiasz tego sobie? Bądź dla nich przykładem

No właśnie! Dlaczego? Chcesz, aby Twoje dzieci były wykształcone, zdolne, mądre, szczęśliwe, a Ty kim chcesz być dla nich? Bądź inspiracją, bądź natchnieniem. Niech w szkole mowią, że mają super mamę, niech się chwalą, że mają nieziemskiego tatę, bo robi to i tamto, i jeszcze to; bo jest dla nich ideałem i wzorem sukcesu; bo chcą być takie, jak Ty!

jak się motywować do działania - rodzice z dziećmi

9. Wszystko czego chcesz, jest po drugiej stronie strachu – George Adair

Aż trudno komentować ten cytat! 100 procent prawdy! Uwielbiam to powiedzenie! Jest niezwykle prawdziwe.

Jako stewardessa zdarzyło mi sie brać udział w wielu projektach zagranicznych, kiedy wyjeżdżałam do bardzo dziwnych miejsc na dłużej niż kilka dni. Wielokrotnie na poł roku, czy lata. Jak ja sobie poradzę myślałam? Przecież to Azjia, nie znam ani jednego z azjatyckich języków, nie znam kultury azjatyckiej, będę mieszkać sama. Ale w głębi duszy chciałam tego, o wiele mocniej chciałam, niż podpowiadał mi strach. Wiedziałam, że po drugiej stronie strachu czai się niezwykle piękna przygoda. Czułam, mocniej niż strach, że muszę spróbować. Tak jest do dziś. Wiem, że po drugiej stronie strachu, czeka coś wspaniałego.

>> Instagram – moje podróże <<

A Ty? Może szukasz pracy? Świetnie, rób to efektywnie. Pytaj, pisz, odwiedzaj miejsca, nie bój się zareklamować siebie. Reklama szeptana działa. Niech inni wiedzą, że jesteś pod ręka.

Chcesz się przeprowadzić, ale boisz sie nowego miejsca? Idz śmiało. W nowym miejscu też są ludzie, dokładnie jak Ty. Może właśnie ktoś czeka na Ciebie? Ktoś czeka, by się właśnie z Tobą tam zaprzyjaźnić.

10. Każdy błąd przybliża do celu, zwiększa szansę na sukces. każda pomyłka to niezwykła, bezcenna lekcja, jakiej nie kupię na Allegro.

Jestem wdzięczna życiu – sobie, za błędy które popełniłam. Lekcje jakie dzieki temu otrzymałam są bezcenne. Doświadczenie, które zyskałam myląc się jest mi drogowskazem. Chociaż wiele razy chciałam cofnąć czas, myślałam: dlaczego ja, dlaczego mnie to spotkało, dziś wiem, że tak miało być.

Wyciągaj lekcje z popełnianych błędów, nie kupisz tej wiedzy na Allegro.

11. Jeśli się teraz poddasz, prędzej czy później tu wrócisz, ale zaczniesz od początku

Więc masz jakiś cel, jesteś już w drodze. Chcesz zmienić pracę, bo w obecnej nie jest fajnie. Potrzebujesz się rozwijać, a tu gdzie jesteś skończyły się możliwości. Szukasz stanowisk, ofert, wysyłasz aplikacje. Dostajesz zaproszenie na rozmowę i nagle stop! Wycofujesz się!

A co jeśli mi sie nie uda? Co jeśli mi się nie spodoba? Co jeśli środowisko tam jest złe?

I tysiąc innych pytań w głowie. A ja Ci mówię: idź, spróbuj, jeśli nie ta firma to inna. Trzeba szukać i nie poddawać się. Może będzie fajnie, a może nie, ale to nie koniec świata. Szukaj dopóki nie znajdziesz czegoś, co Cię zachwyci i sprawi, że rozwiniesz skrzydła.

13. Pracuj w ciszy, pozwól by Twój sukces był Twoim głosem

Odpalasz Facebooka, przeglądasz profile znajomych i widzisz: Kreta, Majorka, Stany Zjednoczone, a Ty właśnie zmieniasz pracę, zakładasz swoją firmę i… Nie ma zysku! Siedzisz w domu, nie stać Cię na wakacje. Nie martw się! Pracuj, pracuj codziennie, cierpliwie, krok po kroku idź do przodu. Pewnego dnia przyjdzie moment, że osiągniesz sukces! Będzie Cię stać na trzy takie wycieczki w ciagu poł roku, bo będziesz sobie szefem. Na wszystko przychodzi czas, czekać nie jest łatwo, ale się opłaca.

14. Każdy moment, kiedy pokonuję strach, jest powodem do dumy

Przekraczanie swoich granic, swojej strefy komfortu, to powód do dumy. To objaw jednego: rozwoju! Teraz nie widzisz tego jasno, ale za kilka lat, będziesz dużo dalej niż jesteś dzisiaj i wtedy spojrzysz wstecz i powiesz sobie: to był doskonały wybór!

Może myślisz, że to nie ma sensu, po co? dlaczego? Uwierz mi, czas zainwestowany w siebie i rozwoj swoich umiejętności, nigdy nie jest stracony. Nie wiesz, kiedy nagle może się przydać to, co potrafisz.

Nie wstydź się posady za kasą w Macdonaldzie, tylko dlatego, że marzysz aby być prawnikiem. To, jakich ludzi i problemy poznasz w pracy sprawi, że będziesz „ludzkim”, „życiowym” prawnikiem, że zrozumiesz ludzkie potrzeby! Twoi klienci Cię za to pokochają. Bedą do Ciebie wracać, albo Ciebie polecać, bo kto jak nie Ty, znasz życie od podszewki? A może obok Ciebie na kasie będzie pracował przyszły właściciel Microsoft i ta znajomość przerodzi się w przyjaźń, a Ty staniesz się pierwszym doradcą w kwestiach prawnych szefa? Życie potrafi ogromnie zaskoczyć.

Kiedyś wpadła mi w ręce książka Debbie Ford Odwaga. Pokonaj Strach. (Link prowadzi do książki w wersji tradycyjnej, papierowej. Link pod zdjęciem prowadzi do E-booka). Nie jest to literatura wielkich lotów, nad której stylem się rozpłynę. W poradnikach nie w tym przecież rzecz. W trakcie lektury , muszę przyznać, autorka niejednokrotnie pokazała głęboki choć ukryty poza historiami z życia wziętymi, sens. Historiami, które na pierwszy rzut oka wydają się być trudne i niepotrzebne, ale w efekcie są sednem rozwoju osobistego. Jej słowa zapadły mi w pamięć i myślami wracam do tej książki często.

15. Myśl globalnie, nie ograniczaj się w marzeniach, zasługujesz na ich spełnienie

Dokładnie tak! Wyjdź poza schematy, wyjdź myślami z pudełka, puść wodze fantazji!

Marzyć to piękna rzecz. Spraw, aby Twoje marzenia powoli stały się planami i celami. tylko uwaga: nie chciej wszystkiego jednocześnie. Postaw sobie małe cele, idź powoli do przodu, małymi krokami.

To jest mój system pracy. Mam wielkie marzenia i cele, ale rozkładam je na mniejsze części i w nich staram się być systematyczna.

Jeśli chcesz wziąć udział w maratonie, nie zakładaj, że przygotujesz się w ciągu tygodnia, ale biegając kilka razy w tygodniu przez rok, stopniowo zwiększając dystans, uda Ci się przyzwyczaić ciało do wysiłku, który potrzebny jest do przebiegnięcia maratonu. Zobacz jasno cel, ale pracuj na niego codziennie, step by step! Codziennie jeden metr dalej!

jak się motywować do działania

Kiedy pochylam się nad czymś z pasją, jestem świadoma, że przyjdzie moment BUM! I wtedy będę potrzebować motywacji, żeby ruszyć z miejsca. Wówczas dobrze wiem, jak się motywować do działania. Wyciągam moją listę 15 prawd i czytam! Przypominam sobie, gdzie i w jakim kierunku idę, po co to robię, dla kogo, jaki jest tego sens!

Przede wszystkim jesteśmy tylko ludźmi. Ludzkim jest błądzić, być zmęczonym, poddawać się, mylić, ale boskim jest podnosić, wierzyć, naprawiać, konstruować.

Jak się motywować do działania?

Niech te 15 prawd, będzie dla Ciebie pomocą!

Do dzieła, działaj!

Ten post ma 10 komentarzy

 1. paula

  Punkt 7 i 11 przemawia do mnie najbardziej ♥

 2. Madka roku

  Bardzo ciekawe porady! Ja bym dodała od siebie jedynie to, że zamiast określenia „wychodzić ze swojej strefy komfortu” wolę „poszerzać swoją strefę komfortu”. Jak już coś poznamy i opanujemy nowe umiejętności, to przestajemy się bać i czujemy się wygodnie.

  1. Bardzo dobra uwaga i spostrzeżenie. Poszerzanie strefy komfortu nawet podoba mi się bardziej niż wychodzenie. Dlatego lubię rozmawiać z ludźmi, zawsze niż a się czegoś nowego nauczyć.

 3. Jednym tchem przeczytałam twój wpis. Bardzo motywujące słowa i to co piszesz jest prawdziwe. Sami siebie często ograniczamy i zniechęcamy, zamiast zacisnąć mocno pięści i działać, by iść do przodu w wyznaczonym sobie celu za spełnieniem marzeń oraz realizacją siebie. Ja z pasji założyłam bloga, którego chciałabym rozwinąć. Na razie to tylko odskocznia od codzienności, a co z tego wyjdzie czas pokaże. :):*

  1. Dziękuję za odwiedziny! Piękny jest Twój blog, odwiedzam go i polecam wszystkim czytającym ten wpis! Wpadajcie do Ani! ❤️🤗

 4. Joanna

  Paulina! Dobry post o motywacji! Często brakuje nam motywacji do działania, dlatego tak ważne jest, by się wzajemnie motywować. Niestety łatwiej jest się poddać lenistwu niż wyjść z własnej strefy komfortu i iść do przodu mimo wszelkich przeciwności. Ostatnio sama przeżywałam swój ,,motywacyjny kryzys” i stworzyłam głębszy post na moim blogu:
  ,,Jak odzyskać utraconą motywację i zacząć działać” na http://www.emocjomania.pl/ Świetnie koresponduje z Twoją treścią!

Dodaj komentarz