7 powodów, dla których Joga wydaje się nudna.

7 powodów, dla których Joga wydaje się nudna.

  • Post author:

Joga jest taka wolna. Joga nie sprawi, że schudnę.

Joga wydaje się nudna, szkoda mi czasu na Jogę, wolę coś dynamicznego. 

Ile razy to słyszałam? Wiele razy.

CO TO JEST NUDA?

Nuda to taki stan naszego umysłu, w którym odczuwamy wszechobecny brak zainteresowania i trudności z koncentracją na bieżącej działalności.

Nuda to uniwersalne doświadczenie, a znudzenie jest konsekwencją niespełnionych aspiracji. Prawie wszyscy cierpią z tego powodu w ciągu swojego życia chociaż raz.

Pragnienie uniknięcia nudy jest tak motywującą siłą, że ludzie robią różne rzeczy, aby zapobiec nudzie. Niestety chronicznie znudzeni, są bardziej zagrożeni uzależnieniem od narkotyków, alkoholizmem i kompulsywnym hazardem. 

DLACZEGO JOGA WYDAJE SIĘ NUDNA? Oto 7 powodów:

MONOTONIA

Joga kojarzy się z powtarzaniem tych samych, przewidywalnych asan i sekwencji.

Otóż istnieją różne rodzaje jogi: Yin, Vinyasa, Kundalini, Bikram, Ashtanga itd.

>> Rodzaje Jogi <<

Od Ciebie zależy, czy chcesz swoją praktykę uczynić dynamiczną, czy statyczną. Niezależnie od tego, czy jesteś uczniem, czy nauczycielem, to Ty jesteś twórcą własnej sekwencji, bądź o charakterze łagodnego flow, bądź dynamicznej siły. Joga posiada w sobie tyle odmian asan i sposobów ich układania, że żadna z lekcji nigdy nie jest taka sama.

Joga daje wolność wyboru ruchu i intencji. To jak z bieganiem. W gruncie rzeczy polega na jednostajnym poruszaniu się do przodu, ale to Ty wybierasz krajobraz. 

NIEODPOWIEDNIE DOPASOWANIE TRUDNOŚCI

Czujemy zadowolenie w momencie, kiedy widzimy, że zadanie, które wykonujemy, jest ściśle dopasowane do naszych umiejętności i odpowiada poziomowi wyzwań stawianych przez środowisko. Dodatkowo najlepiej kiedy zadanie zawiera jasne cele i natychmiastowe informacje zwrotne. Dlatego zbyt łatwe zadania są nudne. Natomiast zadania, które ludzie uważają za zbyt trudne, prowadzą do niepokoju.

Złoty środek, jak znaleźć balans?

Przed przystąpieniem do Jogi sprawdź, czy dana klasa, poziom i rodzaj Jogi Ci odpowiada. Może powodem, dla którego Joga wydaję się nudna jest jej nieodpowiednie dobranie do Twojego charakteru? Może praktykowany przez Ciebie typ Jogi po prostu nie pasuje do Twojej osobowości? Poinformuj nauczyciela, co dzisiaj jest dla Ciebie najlepsze. Zapytaj go o radę i pamiętaj, Joga przynosi efekty proporcjonalne do czasu i uwagi jej poświęconych.

joga wydaje się nudna, kobiety ćwiczące jogę, klęk podparty
Klęk podparty – Pozycja wyjściowa do Marjaryasana (Pozycji Kota)

CIĄGŁA POTRZEBA NOWOŚCI

Niektóre osoby nudzą się bardziej niż inne. Ludziom silnie potrzebującym nowości, emocji i różnorodności grozi nuda.

Jeśli jesteś takim poszukiwaczem wrażeń, być może potrzebujesz ciągłej zewnętrznej stymulacji. Prawdopodobnie poszukiwanie nowości i podejmowanie ryzyka to sposób, w jaki możesz wyleczyć swoją nudę, wiec szukaj, zmieniaj, sprawdzaj nauczycieli i rodzaje Jogi.

>> Rodzaje Jogi <<

Każdy nauczyciel to inna osobowość, nowe, ciekawe pomysły na zajęcia. Każdy typ Jogi gwarantuje inne doznania. Spróbuj odwiedzać różne szkoły Jogi, praktykuj w różnych miejscach, takich jak np. park albo po prostu ćwicz w domu online.

WEWNĘTRZNY BRAK SKUPIENIA

To, co nas nudzi, nigdy nie angażuje w pełni naszej uwagi. W końcu trudno się czymś zainteresować, kiedy nie można się na tym skoncentrować.

Osoby z przewlekłymi problemami z koncentracją, takie jak zespół nadpobudliwości z deficytem uwagi, mają wysoką skłonność do nudy. Joga to praktyka, która wymaga koncentracji na sobie i swoich emocjach. Nie jest to zadanie łatwe dla początkującego studenta Jogi.

Wielu z nas ma problem z wyartykułowaniem tego, czego chcemy. Są osoby, które mają trudności z opisaniem swoich uczuć, niemożnością wyartykułowania się, co sprawia, że są szczęśliwi.

Nie wiedząc, czego szukamy, oznacza, że ​​nie jesteśmy w stanie zaangażować sie w pełni w naszą praktykę, ale to nie powód, dla którego powinnismy Jogi unikać. Wręcz przeciwnie, praktyka czyni mistrza. Im częściej będziemy pracować nad skupieniem, tym lepsze uzyskamy rezultaty. Mata to nasze poligon do ćwiczenia koncentracji.

 POWOLNA UTRATA KREATYWNOŚCI

Osoby pozbawione wewnętrznych umiejętności do radzenia sobie z nudą, będą polegać na zewnętrznej stymulacji.

Jeśli nie pielęgnujemy na codzień naszej kreatywności, świat zewnętrzny nie zapewni wystarczającej ilości emocji i nowości. Nudnym będzie nam się wydawało siedzenie na macie w jednej pozycji przed 5 oddechów, bo trudno będzie nam znieść nasza własną, często negowaną przez nas samych osobowość.

Pracuj nas swoją kreatywnością, stymuluj umysł, a zajęcia Jogi będą wspaniała przygodą i chwilą do relaksu. 

BRAK AUTONOMII

60 minut lekcji w klasie na przestrzeni 30 metrów kwadratowych, może wydawać się rodzajem uwięzienia. A uwięzienie to duża część nudy, ponieważ nasza wola jest ograniczona i nie może zostać wykonana. Dodatkowo lekcja, podczas której  nauczyciel dyktuje warunki a student niejako podąża za głosem przewodnika, może wydawać się swego rodzaju kontrolowaniem akcji.

Spójrz jednak na to inaczej, czy nie piękny jest moment, kiedy możesz liczyć na wsparcie trenera? Kiedy czujesz się pod jego opieką bezpiecznie i wiesz, że praktyka prowadzi do pewnego celu? Możesz w pełni się zrelaksować i zaangażować, skupić wyłącznie na tym, co chcesz osiągnąć dla siebie, a co daje Ci ktoś obok?

ROLA KULTURY

Niestety trochę tak jest, że kłamstwo powtarzane sto razy, staje się prawdą.

Jeśli wielokrotnie gdzieś w naszym środowisku słyszeliśmy o tym, że Joga jest nudna, albo ktoś miał naprawdę złe pierwsze wrażenie i usilnie nam je przekazuje, sami zaczynamy wierzyć w te słowa bez upewnienia się, czy sa one prawdziwe.

Doświadczenie innych potrafi być wspaniałą lekcją, ale nie jest tak trwałą i pomocną, jak wtedy, kiedy sami jesteśmy jej aktorami. 

>> jak zmienić życie na lepsze <<

Joga jest nudna tylko wtedy, kiedy pozwolimy się sami sobie na niej nudzić. A nawet jeśli ani jeden z tych siedmiu powodów nie przekonał Cię do tego, by zacząć przygodę z Jogą dodam, że nuda ma również swoje zalety. 

Nuda może być katalizatorem działania. Może dać okazję do przemyśleń i refleksji. Może ta nudna Joga, będzie momentem do wyciszenia i podróżą do wnętrza siebie? Może w trakcie tej nudnej Jogi, wreszcie odpowiesz sobie na pytanie, kim jesteś i dlaczego chcesz tu być?

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Podobno jak już raz zaczniesz to praktykować to trudno przerwać:-) jeszcze nie zaczęłam ale chciałam spróbować 🙂

Dodaj komentarz