Czy mężczyźni ćwiczą Jogę?
Photo by Li Sun on Pexels.com

Czy mężczyźni ćwiczą Jogę?

  • Post author:

Zdanie, które najczęściej słyszę od mężczyzny, który ewentualnie wybrał sie na zajęcia jogi:

Joga? Nie! Zazwyczaj jestem jedynym mężczyzną w klasie Jogi”.

Nic dziwnego. Według badań jogę uprawia około 75% kobiet i tylko 25% mężczyzn. Mimo, że jest popularna i rozprzestrzenia się bardzo szybko, zwłaszcza na zachodzie, wciąż jest to bardziej kobieca, niż męska praktyka.

Co ciekawe, inne dziedziny potrafią szybciej przekraczać granice płci: mężczyźni uprawiają balet, a kobiety grają w piłkę nożną, mężczyźni biorą urlop tacierzyński, a kobiety zostają kulturystkami.

Dlaczego jest tak, że mężczyznom wciąż dalej niż bliżej do Jogi?

Czy wiesz, że joga była w rzeczywistości praktyką wykonywaną przez mężczyzn, dla mężczyzn? Została stworzona dla hinduskich nastoletnich chłopców.

Wierz lub nie, ale tak to się zaczęło. Joga narodziła się w Indiach setki lat temu. Uprawiana była przez mężczyzn, dla mężczyzn, a kobietom nawet nie wolno było uczestniczyć w zajęciach. Dopiero w ciągu ostatnich kilku dekad wiele się w tym temacie zmieniło.

Zatem czy dzisiaj mężczyźni ćwiczą jogę?

Ćwiczą, ćwiczą, ale najpierw cofnijmy się w czasie, aby zrozumieć, jak joga przybyła na zachód i w jaki sposób stała się „sportem kobiecym”?

>> joga dla mężczyzn <<

PODRÓŻ JOGI Z INDII DO AMERYKI

Swami Vivekananda, hinduski mnich, był pierwszą osobą, która sprowadziła jogę do Ameryki. Zaszczepił praktykę i filozofię  jogi wśród mieszkańców Stanów Zjednoczonych pod koniec XIX wieku. Przeniósł nauki swojego guru na nowy kontynent, chcąc szerzyć metafizyczną esencję jogi.

Joga w swej istocie jest bardzo duchową praktyką, ale na zachodzie wiele się zmieniło w tej kwestii.

Po wojnie secesyjnej Ameryka zapragnęła nowego sposobu myślenia. Ludzie chcieli ponownie zaufać podstawowej ludzkiej przyzwoitości i życzliwości, pragnęli jeszcze raz uwierzyć w ludzkość. Swami Vivekananda trafił na podatny grunt. Stał się potrzebnym głosem. Dostarczył nadzieję, optymizm i przesłanie o jedności. Wprowadził idę spokoju i ciszy do umysłu ludu Ameryki, szerząc jogę i medytację.

kobiety po zakończonej praktyce jogi

Od tamtego czasu pojawiło się wiele nowoczesnych i niejednokrotnie zabawnych wersji jogi: joga psów, joga piwa, bar joga i broga, ale oprócz tego do jogi doszła jeszcze jedna wartość: Kobieta. 

Nowe sposoby nauczania i prezentacji jogi wpłynęły na odbiór praktyki.

NOWY WIZERUNEK JOGI

Zamiast ćwiczeń duchowych, joga zaczęła przekształcać się w nowoczesny trening, który skupiał się na równowadze i elastyczności. Stała się modnym sportem dla dziewcząt i kobiet w każdym wieku. Wygrała sloganem: chcesz jednocześnie schudnąć, nabrać formy, poczuć się pewniej i zmniejszyć stres? Praktykuj jogę!

W dzisiejszych czasach joga koncentruje się głównie na pozycjach – ćwiczeniu w asanach.

Filozofia i duchowość, leżące u jej podstaw, zostały w większości przypadków zmarginalizowane. Wielu ludzi praktykujących jogę, nie zna jej filozofii.

W naszym zapracowanym społeczeństwie nie ma czasu na uduchowiony sposób życia, raczej dąży sie do uzyskania szybkich korzyści: elastyczności, zgrabnej sylwetki, siły i może nieco mniej stresu.

Kiedy myślimy o jodze, ma ona wizerunek kobiety w leginsach, delikatnej muzyki w tle i świec w przyciemnionej sali. Nie brzmi to jak typowy trening dla mężczyzny. Statyczne pozy na macie o długości kilku relaksujących wdechów nie są czymś, co zazwyczaj wywołuje u mężczyzn ekscytację. Istnieje spore nieporozumienie na temat tego, co dzieje się na zajęciach jogi i na czym polega joga.

Większość ludzi myśli o „rozciąganiu” i hinduizmie, kiedy pada słowo joga.

Przede wszystkim joga to nie wierzenia i religia. Joga pomaga fizycznie wzmocnić ciało i poprawić kondycję, a psychicznie uspokoić umysł.

CO ODSTRASZA MĘŻCZYZN W JODZE?

Prawdopodobnie nie czują się jakby należeli do klasy elastycznych, giętkich kobiet w kolorowych legginsach – zupełnie normalne. Pomysł przebywania w sali wypełnionej pięknymi kobietami i nierzadko wyzywającymi pozami, może nieco onieśmielać mężczyzn.

Ponadto nikt nie chce być tym facetem, który niezręcznie próbuje przetrwać ostatnią pozę, ledwo oddychając.

Ale ten obraz nie może być powielany jako prawda. 

Zdradzę wielki nauczycielski sekret: wiele kobiet – większość, nie jest tak elastyczna, jak mogłoby się wydawać. Każdy ma swój rytm i drogę rozwoju. Każdy początkujący musi gdzieś zacząć. To, czego uczysz się na zajęciach jogi to praktyka umysłu: mniej porównań, więcej akceptacji różnic.

para kobieta i mezczyzna cwiczą joge, mezczyzni cwiczą joge
Akro-joga, czyli joga w duecie.

Joga nie polega tylko na rozciąganiu. Celem jogi jest zwracanie uwagi do wewnątrz siebie, stawianie na rozwój personalny. W trakcie sesji masz szanse obserwować swoje wzorce mentalne i trenować umysł w koncentracji.

Nawet jeśli jesteś siłaczem, w klasie jogi nikt prawdopodobnie tego nie zauważy, bo nikogo to nie obchodzi. Liczy się to, że robisz krok w kierunku dbania o swoje ciało i umysł. Większość ludzi będzie Cię za to podziwiać i z tego można być dumnym.

JOGA JEST TRENDY

Faktem jest, że dzisiaj joga jest trendem. Szkoły i studia jogi wyskakują jak grzyby po deszczu. Joga stała się biznesem.

Niezliczone firmy sprzedają coraz to nowe rekwizyty do jogi. Kolorowe, wzorzyste, obcisłe leginsy dla kobiet, rozchodzą się jak świeże bułki. Modna jest biżuteria boho, mantry.

Świat zachodniej jogi koncentruje się na kobietach, bo kobiety lubią robić zakupy, albo lubią robić to, co robią ich koleżanki, zwłaszcza jeśli to poprawia samopoczucie. Tu na scenę wchodzą popularne, tylko w gronie kobiecym urlopy z jogą. Nic wiec dziwnego, że branża celuje w kobiety, bo biznes szybko się rozwija.

ZAKRZYWIONY OBRAZ jogi W MEDIACH SPOŁECZNYCH

Wiele kobiet inspiruje się przeglądaniem Instagrama. Widzą idealne pozycje jogi wykonane przez piękne, szczupłe i elastyczne dziewczyny, więc to je przyciąga do jogi, a tym samym zniechęca mężczyzn. Tak samo maty do jogi w neonowych kolorach, obcisłe kolorowe legginsy, bransoletki i koraliki również nie przyciągają mężczyzn. 

Tymczasem warto wreszcie przełamać te schematy i pokazać, że joga jest dla każdego. Joga nie ma płci ani twarzy, jest praktyką, która ma na celu zbliżyć nas do rozumienia istoty człowieka i samego życia.

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz