Joga dla mężczyzn
Photo by Andrea Piacquadio on Pexels.com

Joga dla mężczyzn

  • Post author:

Szacuje się, że około 75% kobiet i tylko 25% mężczyzn praktykuje jogę. Media społeczne promują jogę, jako kobiecą wersję treningu, tymczasem historia pokazuje, że na początku Joga była tylko dla mężczyzn. Przeczytaj więcej w poście

>> Dlaczego mężczyźni nie ćwiczą jogi? <<

W XXI wieku joga jest dla mężczyzn, bo joga nie ma płci i jest dla każdego, więc jeśli jako mężczyzna wciąż zastanawiasz się, czy joga jest odpowiednia dla Ciebie, oto 6 powodów, dla których Joga jest dla mężczyzn:

 JOGA JEST WYZWANIEM

Wielu mężczyzn uwielbia wyzwania i rywalizację, dlatego większość decyduje się na sport, w którym może wygrać lub odnieść sukces. Choć joga nie jest sportem wyczynowym, to praktyka jogi pozwala szukać rywalizacji na innym poziomie: rywalizacji ze sobą, rywalizacji z cierpliwością.

Jak silna jest Twoja umiejętność odpuszczania, poddania się i uspokojenia umysłu? Czy nadal możesz oddychać równomiernie w stresującej sytuacji i zachować spokój?

Joga uczy, jak poszerzać swoje granice i odkrywać siebie. Regularna praktyka jogi pozwala nie tylko wzmocnić i rozciągnąć ciało, ale również i umysł.

JOGA BUDUJE SILNE CIAŁO i UMYSŁ

Regularna praktyka jogi zapewni mocną i odporną psychikę. Mocna psyche równa się silne ciało i odwrotnie. 

Czy potrafisz pokonać swoje stare wzorce myślowe?
Czy potrafisz się skoncentrować wystarczająco długo, aby utrzymać asanę?

To wytrzymałość psychiczna zaprowadzi Cię daleko, jeśli będziesz ćwiczyć wystarczająco często.

Joga uczy także spokoju, wycofania się z sytuacji patowej w odpowiednim momencie. Niewątpliwie to aspekty sukcesu. Dzięki regularnym ćwiczeniom jogi, ciało staje się silniejsze fizycznie i psychicznie.

Podczas lekcji jogi, duży nacisk kładziony jest na wzmocnienie postawy. Pozycje balansujące rozwijają siłę nóg i ramion, stabilizują kręgosłup, ale także myśli, ponieważ zwiększają zdolność koncentracji.

Wiele osób po pierwszej lekcji na macie jest zaskoczona, jak trudne mogą być niektóre pozy. Zdarza się, że studenci komentują ból mięśni następnego dnia. Założę się, że większość z nich się tego nie spodziewała!

joga dla mężczyzn

JOGA POMAGA ZWIĘKSZYĆ WYTRZYMAŁOŚĆ FIZYCZNĄ

Joga pomaga w utrzymaniu szczupłej, silnej sylwetki, zwiększa również zakres ruchu i elastyczność. Ponieważ większość pozycji jogi jest utrzymywana dłużej niż tradycyjne ćwiczenia, powoduje to napięcie mięśni bez ruchu przez dłuższy czas, co usprawnia wytrzymałość mięśni. Dzięki temu ci, którzy ćwiczą na siłowni, mogą podnieść cięższą masę.

Joga reguluje układ krążenia, co powoduje, że mięśnie otrzymują więcej tlenu. Pomaga im to szybciej odzyskać siłę, aby wzrosnąć.

Jeśli podnosisz dużo ciężarów, powiedzmy, że dużo trenujesz biceps, Twoje mięśnie w bicepsie są prawdopodobnie krótkie. Praktyka jogi zwiększa długość mięśni, co tworzy więcej miejsca w mięśniach, a to oznacza większy biceps! Rozciąganie faktycznie pomaga zbudować silniejszą i bardziej stabilną sylwetkę i zapobiega urazom. Jeśli jesteś meżczyzną, który dużo trenuje podnoszenie ciężarów, rozważ jogę.

Joga często zapobiega urazom spowodowanym podnoszeniem ciężarów, to dlatego, że koncentruje się na mięśniach głębokich, których rzadko używasz podczas ćwiczeń, oraz poprawia trwałość stawów, poprzez wzmocnienie tkanki łącznej i mięśniowej.

Natomiast jeśli nie jesteś sportowcem, ale spędzasz czas za biurkiem, może się zdarzyć, że odczuwasz ból barku, szyi lub pleców. To kolejny powód, dla którego warto zainteresować się praktyką jogi, bo jest ona idealnym antidotum na złą postawę i urazy spowodowane siedzącym trybem pracy.

JOGA KORYGUJE POSTAWĘ

Oprócz uzyskania silniejszego i sprawnego ciała oraz unikania kontuzji, joga pomoże w tworzeniu lepszej sylwetki, co panie już doceniły. Wyprostowana, dostojna postawa eksponuje ramiona i klatkę piersiową. Nie mówiąc o tym, że ma się wrażenie, jakby się urosło o kilka centymetrów.

Wiele osób skarży się na bóle pleców, które mogą wynikać z wielu przyczyn, w tym złej sylwetki lub długiego siedzenia, a regularna praktyka Jogi może zmniejszyć ból, korygując wadliwą posturę.

Ponadto dobra postawa sprawi, że będziesz bardziej atrakcyjny.

Badanie w Journal of Sexual Medicine wykazało, że joga usprawnia również funkcje seksualne u mężczyzn. Ćwiczenie jogi zwiększają przepływ krwi do okolicy narządów płciowych, co łączy się z polepszeniem sprawności seksualnej.

Poza tymi efektami dodatkowo joga zmniejsza lęk, czy stany niepokoju, wyciszając umysł, co wiąże się ze wzrostem pewności siebie.

JOGA WALCZY Z PROBLEMAMI NATURY PSYCHICZNEJ

Joga może nie tylko poprawić ciało, ale także pomóc pokonać poważne problemy psychiczne.

mężczyzna lezy na macie do jogi, relaks
Joga to czas dla Ciebie.

Wielu weteranów wojennych bierze udział w zajęciach jogi, aby walczyć z traumą. Joga ma bezpośredni wpływ na włączanie i wyłączanie układu nerwowego. Dzięki odpowiedniej praktyce i właściwemu nauczycielowi, joga może pomóc w wyłączeniu współczulnego układu nerwowego. Szczególnie w dzisiejszych czasach ważne jest, abyśmy wszyscy zwrócili uwagę na nasze dobre samopoczucie psychiczne i uregulowany oddech.

W społeczeństwie doświadczamy dużej presji i stresu, bardziej niż kiedyś. Joga pomaga uspokoić nasz umysł, skupić się na oddychaniu i zwrócić uwagę na nasze ciało i duszę.

Mężczyźni mają tendencję do przekraczania granic wytrzymałości, nie słuchania swoich ciał, unikania narzekania na stres, chowania smutku. Regularna praktyka jogi jest świetnym środkiem zmniejszającym stres, pomaga walczyć z nałogami, bezsennością czy depresją.

JOGA A ŻYCIOWY CEL

Tak wielu mężczyzn, na przełomie dekad, szczególnie w okresie 30 i 40 lat, często oddaje się refleksji dotyczącej życia. Wówczas pojawiają się w głowie pytania:

 „Jaki jest mój cel?” „Kim Jestem?” „Dokąd zmierzam?”

Joga zapewnia jasność umysłu i głębokie poczucie celu. Nie ma znaczenia, jak daleko możesz się rozciągnąć, bo liczy  się intencja, którą nosisz i wynosisz z jogi do codzienności. Korzyści płynące z praktyki jogi wpływają na wszystkie aspekty życia. 

Jeśli brakuje Ci skupienia i walczysz z koncentracją, rozważ jogę. Każda sesja jogi to szansa na odłączenie się od otaczającego zgiełku i kierowanie energii do ważniejszych sfer życia – w tym koncentracji na Tobie!

Następnym razem, gdy trafisz do studia jogi wypełnionego kobietami, pomyśl o tych sześciu powodach i poczuj się dumny z tego, że właśnie dajesz sobie szansę na poznanie czegoś nowego. Początki nie są łatwe, ale każdy ich doświadcza. Joga jest dla mężczyzn, a Ty dzisiaj możesz być przykładem dla tych kumpli, którym ciągle brakuje odwagi, by wreszcie zacząć przygodę z jogą.

Ten post ma 4 komentarzy

Dodaj komentarz